cisza
Motywacja

Usłyszeć ciszę

– Czego słuchasz jeżdżąc na rowerze?

– Ciszy.

Nie mam czasu. Powtarzam sobie to stwierdzenie coraz częściej. Codzienna gonitwa, dziesiątki nieodebranych połączeń i niezałatwionych spraw na głowie. Życie nakazuje nam przyjąć taki nurt, który jest odwrotnie proporcjonalny do ludzkiej natury.

Lubię ciszę. Nie taką z przymusu, ale taką z wyboru. Uciekam z miasta, z galerii handlowej, czy nawet z zatłoczonego parku. Zbyt wiele ludzi i nieznośnego hałasu. Nie można się skupić. Nie można się odizolować. Wsiadając na rower, nigdy nie zakładam słuchawek, nie puszczam Iron Maiden. Słucham ciszy.

Uciekam od zgiełku i tłoku, od tego co dzisiejszy świat nakazuje mi przyjąć za coś normalnego. Jadę przed siebie, odwiedzając kolejne malownicze wsie, spoglądając na ludzi zajętych swoją codziennością, lub celebrujących kolejny mniej lub bardziej udany tydzień swojego życia. To co uderza przede wszystkim to dostępność ciszy. Tam nie ma miejskiego zgiełku, wariackiego pośpiechu, który każe pędzić na granicy pomarańczowego i czerwonego sygnalizatora.

Wjeżdżam w las, nie tylko po to, by się w niego zagłębić. Nie tylko by zjechać z głównych, szerokich traktów. Spotykam się z naturą, która przemawia do mnie swoim bogactwem, koi dźwiękami których nawet najlepszy sprzęt grający nie jest w stanie z siebie wydobyć. Rozkładam namiot, odpoczywam i rozmyślam. Rozmawiam sam ze sobą. Słucham bicia serca, nasłuchuję dźwięków otaczającej przyrody.

Cisza potrafi wydobyć z nas to, co w nas siedzi najgłębiej. Bywa, że trudne, bolesne, a nie tylko przyjemne. Lecz szczere i prawdziwe. Cisza pozwala na taką rozmowę z własnym ja. Cisza inspiruje do nowego. Mózg zaczyna pracować intensywniej. Tysiące myśli są w stanie kreować pomysły, do których w centrum miasta nigdy bym nie dorósł. Cisza sprawia, że docierają do mnie rzeczy, które inaczej nigdy nie zdołałyby się do mnie przebić. Cisza daje wolność i zaprasza do przeżywania kolejnych przygód. Coraz bardziej ambitnych i odważnych.

Życie w zgodzie z ciszą to sztuka trudna. Jest wezwaniem do prawdy o nas samych. Z ciszy trzeba nauczyć się korzystać. Trzeba ją pielęgnować. Wymaga odizolowania się od technologicznych zdobyczy i nieistotnych gadżetów. Od świata, który wciąż każe, a nie pozwala. A życie w biegu to ucieczka. Przed nami samymi.

Cisza jest wokół nas, na wyciągniecie ręki. Daj jej szansę. Daj się jej poprowadzić. Zaproś ją do swego życia. Cisza jest dla ciebie szansą. Nie zmarnuj jej. Wykorzystaj. Ofiaruj sobie odrobinę ciszy każdego dnia.


Na zdjęciach wykorzystano produkty Highlander: namiot Blackthorn 1, śpiwór Challenger Lite 100, oraz softshell Odin dostępne w sklepie Milworld.pl

Zobacz jeszcze to: